Ceramika Siwa

Ceramika siwa to rodzaj ceramiki, która bardzo wyraźnie odróżnia się od wszystkich innych. Siwaki są naczyniami nieglazurowanym, które w zależności od gatunku gliny, przy odpowiednim wypale nabierają różnych odcieni koloru szarego, aż do głębokiej czerni. Siwaki były w Polsce wyrabiane od pierwszych wieków naszej ery. W średniowieczu były produkowane już na terenie całej Polski. Ze względu na brak glazury, dużo lepiej  od innych naczyń znoszą wysokie temperatury i oddziaływanie ognia. Z tego powodu były powszechnie używane do gotowania, a także przechowywania żywności.
Techniką zdobienia używaną przy produkcji siwaków jest wygładzanie“Gdy naczynie jest już wykonane i częściowo wysuszone, garncarz szlifuje matową powierzchnię naczynia posługując się wygładzonym przez wodę krzemieniem, kostką lub wyjątkowo mosiężną sztabką, zacierając tym sposobem zewnętrzną, porowatą strukturę wyschniętej gliny. Miejsca szlifowane kamieniem stają się gładkie i zaczynają odbijać padające promienie światła.” (Roman Reinfuss – Garncarstwo Ludowe)
Jednym z niewielu obecnych  jeszcze w Polsce ośrodków ceramiki siwej jest Czarna Wieś Kościelna na Podlasiu. To właśnie tutaj wciąż wypalane są i zdobione tradycyjnymi metodami wyjątkowe, polskie siwaki.

Wyświetlanie jednego wyniku

Wyświetlanie jednego wyniku