Pisanki Krzczonowskie

Krzczonów to wieś w województwie Lubelskim. Nie jest to jednak miejscowość taka jak inne. Od lat w wielu przekazach była opisywana jako wyróżniająca się z pośród sąsiednich wsi. Ludzie byli tam ładni, mieli ciemne włosy i śniadą karnację  – co tłumaczono domieszką krwi tatarskiej płynącą w żyłach mieszkańców Krzczonowa. Ponadto gospodarze byli zamożni, pięknie się wysławiali, a nawet ubierali się znacznie szykowniej niż ich sąsiedzi. To właśnie strój Krzczonowski po dziś dzień stał się wizytówką Lubelszczyzny.

W Krzczonowie przetrwało wiele pięknych tradycji ludowych, które po dziś dzień są kultywowane. Jedną z nich są krzczonowskie pisanki. Mają one wzory nanoszone techniką batikową polegającą na pisaniu na jajku roztopionym woskiem i barwieniu, niegdyś jedynie w barwnikach naturalnych, obecnie także sztucznych. Barwniki naturalne otrzymywano z poszczególnych roślin: zielony  z młodego żyta, brązowy z łusek cebuli, czarny z kory dębu, zaś żółty z kory jabłoni. Na pisankach umieszczane są stare, wręcz jeszcze pierwotne rodzaje wzorów, takie jak: swastyki, krzyżyki, jodełki zielone, paski, kratki.

W Krzczonowie pisanki były nazywane pisami, a malowano je przyrządem zwanym pisakiem. Pisak służy do nanoszenia wosku na jajko. Jest to mały lejek wykonany z niewielkiej  blaszki, wywinięty na grubej igle z jednej strony blaszki i umocowany na patyczku pod kątem prostym. Dzięki takiemu pisakowi wprawna ręka twórcy mogła nanosić bardziej skomplikowane wzory na pisanki.

Jeśli chcielibyście na swoim stole wielkanocnym mieć takie niezwykłe pisanki zapraszamy do sklepu!

These beautiful Easter eggs are from some extraordinary village from Poland named Krzczonów. (By the way I think the name is one of the most difficult word to pronounce for foreigners.) This village is famous because of beautiful folk costumes, rituals and folk art. 

Dodaj komentarz