Jajko!

Mało jest takich przedmiotów, które prawie we wszystkich kulturach uważane są za tak wyjątkowe jak jajko.

Jajko jest czymś absolutnie niezwykłym. Tkwi w nim nowe życie, nowy początek i odrodzenie. Przypisywano mu od zawsze wiele symboli takich jak płodność, witalność czy dostatek. Jajko budziło podziw, jego kształt był doskonały, a skorupka symbolizowała granicę między światami.

W Polsce pisanki były obecne na długo przed nastaniem Chrześcijaństwa. Słowianie uważali, że jaja mają wyjątkową moc i wykorzystywali je do wielu praktyk magicznych. W polskiej kulturze ludowej również zachowały się podobne praktyki. Zwłaszcza święcone jaja mogły działać cuda. Przechowywane za świętymi obrazami, lub ustawiane na parapetach chroniły przed pożarami i piorunami. Skorupki jaj dorzucane były do ziaren dla drobiu, aby kury hojnie się niosły. Skorupki także rozsypywano w sadach i polach licząc na obfite zbiory. Zakopane jajko w ziemi przed zasadzeniem ziemniaków miało  zapewnić gładkie i okrągłe bulwy jesienią.

Również w medycynie ludowej pisanki znalazły swoje szerokie zastosowanie. Umycie twarzy w wodzie z miski, na której dnie leżała pisanka, miało zapewnić zdrowie i urodę na długi czas. Tocząc jajo po ciele chorego leczono między innymi żółtaczkę i wrzody.

A i jeszcze na koniec ciekawostka – jajo zakopane pod progiem obory chroniło przed dostaniem się do wnętrza czarownicy. 

Dodaj komentarz